| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a91e9fa1de84e6e831861b9636630766b48177a5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T16:42:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T05:25:03.439688314Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260426.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.18/0 |
| upload-time | 2026-04-26T12:12:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ±10% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 533M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 546M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ±13% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.4G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.65G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±10% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±39% |
| [Geomean] | 284M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 977M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 429M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±34% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.96G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.38G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.81G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16G ±129% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 6% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.7G ±26% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 165M ±42% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 313M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 318M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.58G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ±84% |
| [Geomean] | 1.58G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |