| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7a8dcab7436e397eaba53023f3bd4abe6560a280 |
| experiment-commit-time | 2026-04-23T15:17:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T14:46:16.911704154Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260426.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.26/0 |
| upload-time | 2026-04-26T21:37:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±13% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.93G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 9% |
| [Geomean] | 13.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 194M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±28% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 886M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±19% |
| [Geomean] | 724M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.90G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.48G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95G ±45% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.7G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.1G ±29% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 119M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±32% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13G ±127% |
| [Geomean] | 1.54G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |