| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5e45c1df653dd2ef344781a77b66efa22104dcc7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:32:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:40:09.230149368Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260427.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.12/0 |
| upload-time | 2026-04-27T10:31:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ±10% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±16% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.40G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.20G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±64% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±44% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 820M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 458M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 842M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±21% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.84G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.66G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.67G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.42G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97G ±77% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.90G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.6G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6G ±73% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±50% |
| [Geomean] | 145M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 304M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 858M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 951M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±184% |
| [Geomean] | 1.46G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 714k |