| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 85f838f46c2f22e7eb28352439259f570cd5c185 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:38:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:46:50.707450672Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260427.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.13/0 |
| upload-time | 2026-04-27T10:34:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±11% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 267M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±14% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.40G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9G ±48% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±36% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 406M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 794M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 412M ±19% |
| [Geomean] | 690M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.56G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00G ±82% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 666k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 660k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.7k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 225M ± 5% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.57G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3G ±65% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±38% |
| [Geomean] | 144M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 824M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 850M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99G ±89% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.8k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.25M ± 2% |
| [Geomean] | 728k |