| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 343fbe2971ff972fc460d748c7b7e8c2432467f5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T11:05:11.55977899Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.37/0 |
| upload-time | 2026-04-29T17:54:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±13% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.15GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 546M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 267M ± 4% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±59% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±37% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 970M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 993M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 384M ± 9% |
| [Geomean] | 687M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.13G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.54G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.58G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.58G ±150% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 2% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2G ±79% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±45% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 917M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 860M ±111% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 722k |