| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8b2f069b1418039450ea6cb3e85dc386a46d93cc |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:54:17.902309184Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.45/0 |
| upload-time | 2026-04-29T20:13:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.21GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.34GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.3M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.53M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.20M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.5M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.92M ±22% |
| [Geomean] | 9.30M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.06G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 906M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.25G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±25% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.21M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.12M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 1.96M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.2M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.61M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.3M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.86M ± 6% |
| [Geomean] | 9.69M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.17M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.21M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.00M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.6M ±255% |
| [Geomean] | 23.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.72M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.97M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.97M ±31% |
| [Geomean] | 2.90M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 906M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.09G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±25% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 600k ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 578k ±38% |
| [Geomean] | 551k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |