| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 58968c79e762bcc5f83fdc5208928be773cf3215 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:06:45.016465577Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.49/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:03:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 84.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.4µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.94GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 526M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 511M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.66G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±41% |
| [Geomean] | 14.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 292M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±15% |
| [Geomean] | 287M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 956M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 476M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 992M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 483M ±18% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.31G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79G ±78% |
| [Geomean] | 4.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.8k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 710k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 704k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 248M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 2% |
| [Geomean] | 224M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±60% |
| [Geomean] | 18.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±15% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.23G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.31G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.81G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69G ±98% |
| [Geomean] | 1.93G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 698k |