| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ec5ebece414661dd9341d8b06afda3fa71545c2f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:20:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:28:53.682830115Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.52/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:20:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±12% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 269M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.03G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.5G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.81G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±36% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 219M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±32% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 476M ±20% |
| [Geomean] | 724M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.38G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.95G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77G ±84% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3G ±74% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 186M ±39% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 861M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±145% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |