| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 60eb90e6b03f5656bb05f9a887814f69995b1a3e |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:07:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T16:55:05.377054138Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.58/0 |
| upload-time | 2026-04-29T22:30:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±27% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99GB ±29% |
| [Geomean] | 4.94GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±20% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±58% |
| [Geomean] | 77.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.88G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 889M ±89% |
| [Geomean] | 3.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ± 4% |
| [Geomean] | 44.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 363M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.6M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0M ±49% |
| [Geomean] | 180M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.51G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.79G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.9M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.92G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±54% |
| [Geomean] | 751M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.64M ±85% |
| [Geomean] | 23.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 868M ±93% |
| [Geomean] | 2.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.3M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.4M ±76% |
| [Geomean] | 70.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.40G ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.2M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 723M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.0M ±62% |
| [Geomean] | 229M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |