| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 60eb90e6b03f5656bb05f9a887814f69995b1a3e |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:07:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T17:11:04.406080575Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.59/0 |
| upload-time | 2026-04-29T22:31:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.3M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.58M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.46M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.8M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.71M ±25% |
| [Geomean] | 9.30M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.98G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 903M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.20G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±26% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.49M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 2.07M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 74.2M ±217% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.80M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.92M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.7M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.78M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.85M ± 1% |
| [Geomean] | 9.65M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.61M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.0M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.53M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.30M ±63% |
| [Geomean] | 23.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.2k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.14M ±39% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 896M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±29% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 640k ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 640k ±38% |
| [Geomean] | 596k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |