| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a3f569adee4f30fd607e626f33afe6d7d806d70e |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T21:51:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T22:39:24.536672901Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.6/0 |
| upload-time | 2026-04-29T03:59:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.3M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.62M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.9M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.60M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30M ±26% |
| [Geomean] | 8.99M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.90G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 990M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.20G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 943M ±22% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.92M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.95M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.86M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.7M ±211% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 82.3M ±186% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.56M ± 7% |
| [Geomean] | 8.73M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.81M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 17.4M ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.23M ±20% |
| [Geomean] | 22.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.92M ±35% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 983M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 943M ±25% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 650k ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±45% |
| [Geomean] | 583k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |