| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 24eaa90eb34f288f0443aba447c8fc36a068bb26 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:42:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T17:53:05.755288391Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.68 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.68/0 |
| upload-time | 2026-04-29T23:35:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43GB ±23% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.85GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.88GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.61GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 250M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.9M ±56% |
| [Geomean] | 118M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.02G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.12G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±22% |
| [Geomean] | 5.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67M ±12% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 383M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±47% |
| [Geomean] | 254M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.69G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.95G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.64G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.88G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±19% |
| [Geomean] | 1.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.19k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 726k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 431k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.5M ±70% |
| [Geomean] | 56.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±22% |
| [Geomean] | 4.80G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.72M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.8M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 216M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.4M ±58% |
| [Geomean] | 143M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.26G ±177% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±14% |
| [Geomean] | 464M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |