| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 98e009d6872b6211f649e6d1974d7c8328331c6a |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:43:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T17:52:59.430717165Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.69 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.69/0 |
| upload-time | 2026-04-29T23:36:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.45GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.91GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.86GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.19GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.75GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 9.94GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.7M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.8M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.97M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.4M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 11.7M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.10M ±25% |
| [Geomean] | 16.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.83G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.90G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.60G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.98G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±15% |
| [Geomean] | 2.47G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 9% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 190M ±120% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 25.7M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 142M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 30.5M ±203% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 22.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 296M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 236M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.20M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 252M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 192M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 8.89M ±278% |
| [Geomean] | 70.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.28M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.88M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.00M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.66M ±18% |
| [Geomean] | 4.40M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.74G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.37G ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.77G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±15% |
| [Geomean] | 1.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 660k ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.42M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 889k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.06M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.79M ±334% |
| [Geomean] | 1.87M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |