| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f93915339a717ad3732976c2a28cd8251e0dfdfd |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T20:06:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T21:17:59.119594877Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.7/0 |
| upload-time | 2026-04-29T04:09:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±12% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 451M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ± 9% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.38G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±12% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±21% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 882M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±31% |
| [Geomean] | 740M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.53G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.44G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.44G ±25% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 184M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.75G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.3G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3G ±66% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±29% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07G ±78% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 714k |