| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a3f569adee4f30fd607e626f33afe6d7d806d70e |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T21:51:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T22:55:19.59080715Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.8/0 |
| upload-time | 2026-04-29T04:30:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±33% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95GB ±28% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.98GB ±19% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±75% |
| [Geomean] | 84.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.27G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.1G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 880M ±220% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.97G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 796M ±119% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 42.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.3M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.4M ±61% |
| [Geomean] | 196M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.56G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.6M ±70% |
| [Geomean] | 796M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.00M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.61M ±112% |
| [Geomean] | 30.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 877M ±221% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 769M ±127% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 80.3M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.6M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.06M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.1M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.9M ±98% |
| [Geomean] | 82.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.9M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 904M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.2M ±85% |
| [Geomean] | 257M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |