| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 19d2ce340195e3ae6286b500a387f5e869e85201 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:36:03Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T20:01:14.571220602Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.10/0 |
| upload-time | 2026-04-30T01:40:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38GB ±28% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.80GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.12GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 231M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7M ±40% |
| [Geomean] | 104M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.36G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±41% |
| [Geomean] | 5.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ± 6% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.2M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±34% |
| [Geomean] | 233M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.75G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.32G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.75G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ± 5% |
| [Geomean] | 1.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.3M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9M ±40% |
| [Geomean] | 44.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±40% |
| [Geomean] | 4.34G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.1M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.62M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.7M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.0M ±39% |
| [Geomean] | 120M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 611M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 154M ± 9% |
| [Geomean] | 337M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |