| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d9389d318b512400c4b91819a2c64f4f3493fd87 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:07:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T11:12:53.104294751Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.109 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.109/0 |
| upload-time | 2026-04-30T18:02:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.36GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.43GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.17GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±10% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.54G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±10% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ±10% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 398M ±18% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99G ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.40G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.95G ±106% |
| [Geomean] | 3.59G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 690k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±77% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±10% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±15% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 931M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 816M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±187% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 716k |