| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dd29b59a2b8fd3a318f26c3b1304a0250d40b3b7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:06:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T11:17:19.114199126Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.111 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.111/0 |
| upload-time | 2026-04-30T18:19:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 75.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 74.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 70.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.03GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.90GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.27GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.43GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.95GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.53GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.53GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.96GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 461M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 339M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 459M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±16% |
| [Geomean] | 445M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.3G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.09G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ±29% |
| [Geomean] | 13.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 253M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ±29% |
| [Geomean] | 313M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 560M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 778M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 550M ±46% |
| [Geomean] | 777M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.27G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07G ±101% |
| [Geomean] | 4.78G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.65k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 968 ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.68k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 971 ± 3% |
| [Geomean] | 4.16k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 666k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 399k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.3k ± 3% |
| [Geomean] | 250k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 260M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 259M ± 3% |
| [Geomean] | 234M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3G ±72% |
| [Geomean] | 16.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±37% |
| [Geomean] | 183M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 366M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 351M ±10% |
| [Geomean] | 360M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.00G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.28G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.59G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.66G ±207% |
| [Geomean] | 1.61G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.64k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.69k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4k ± 3% |
| [Geomean] | 11.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 402k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.11M ± 3% |
| [Geomean] | 665k |