| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 79b47a7566749f8ed19a73bf68d14b35fba7c926 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:58:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T11:34:58.221579482Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.112 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.112/0 |
| upload-time | 2026-04-30T18:23:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±14% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±13% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±78% |
| [Geomean] | 12.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±12% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 416M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±14% |
| [Geomean] | 704M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.12G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.52G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.77G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28G ±100% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 692k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 7% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4G ±82% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±15% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±10% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.55G ±228% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 988M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 891M ±186% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |