| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e0f5c054cb123da461a4ac858ad6dd0e3fcc6f92 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T13:10:54.17527854Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.116 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.116/0 |
| upload-time | 2026-04-30T18:47:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±38% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93GB ±31% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.24GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±19% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.6M ±97% |
| [Geomean] | 90.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 721M ±142% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29M ± 9% |
| [Geomean] | 40.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.3M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.4M ±76% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.74G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 141M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.56G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±91% |
| [Geomean] | 888M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.08M ±127% |
| [Geomean] | 34.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.29G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 720M ±133% |
| [Geomean] | 3.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 78.4M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.4M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.3M ±108% |
| [Geomean] | 96.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 611M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.42G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.5M ±90% |
| [Geomean] | 298M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |