| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0222844d523dd0c2285d799d05c7d5b5d8613c8c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:12Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T13:29:01.774565068Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.117 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.117/0 |
| upload-time | 2026-04-30T19:05:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.52GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.25GB ± 9% |
| [Geomean] | 6.99GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.46M ±14% |
| [Geomean] | 85.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 819M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.44G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ±48% |
| [Geomean] | 3.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70M ± 4% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.1M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.1M ± 9% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.12G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.3M ±12% |
| [Geomean] | 832M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.2M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ±12% |
| [Geomean] | 28.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 863M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±53% |
| [Geomean] | 2.53G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.6M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.3M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.24M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.5M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0M ±10% |
| [Geomean] | 84.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 820M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.7M ± 8% |
| [Geomean] | 225M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |