| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e0f5c054cb123da461a4ac858ad6dd0e3fcc6f92 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T13:40:23.482081835Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.118 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.118/0 |
| upload-time | 2026-04-30T19:23:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.96GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.83GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.26GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.98GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.77GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.19GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.86GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.65GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.8M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.8M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.63M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.96M ± 5% |
| [Geomean] | 10.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 822M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.84G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 620M ±236% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.68G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.89M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.85M ± 3% |
| [Geomean] | 3.71M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 222M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.06M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 176M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.95M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 393M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 66.1M ±268% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.41M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 414M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.36M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.59M ± 9% |
| [Geomean] | 34.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.28M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.86M ±201% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15M ± 5% |
| [Geomean] | 2.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 784M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 585M ±244% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 882M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 467k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.00M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 890k ±12% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |