| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2992086cf8f3887f91d75ba28faff5756d8c2c28 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T13:44:38.675383947Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.119 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.119/0 |
| upload-time | 2026-04-30T19:27:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.36GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.41GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.4M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.64M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.98M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.3M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.48M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.98M ±31% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.05G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 914M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ±23% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 171M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 142M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 346M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 81.5M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.46M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 257M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 100M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.46M ±12% |
| [Geomean] | 49.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.64M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.22M ±24% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±24% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 475k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 890k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±18% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |