| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 0222844d523dd0c2285d799d05c7d5b5d8613c8c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:12Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T13:55:59.255048263Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.120 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.120/0 |
| upload-time | 2026-04-30T19:38:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.86GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.14GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.78GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.94GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.87GB ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.01GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.2M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.6M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.23M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.6M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.38M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.04M ±41% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.46G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.24G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.42G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.49G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 896M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.44G ±26% |
| [Geomean] | 2.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 126M ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 43.2M ±289% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 173M ±133% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.33M ±215% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 18.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 374M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 193M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.19M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 355M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 98.2M ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.25M ±11% |
| [Geomean] | 59.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.89M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.80M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.32M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.78M ±27% |
| [Geomean] | 3.74M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.92G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.42G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 810M ±215% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±28% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 485k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.18M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±31% |
| [Geomean] | 1.22M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 874k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |