| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 37b75cc637b4f967d47762606af0889cb35209d4 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:18:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T14:08:15.399439796Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.121 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.121/0 |
| upload-time | 2026-04-30T19:42:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03GB ±35% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99GB ±30% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±18% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.5M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±98% |
| [Geomean] | 84.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 580M ±201% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.39G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 786M ±190% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ± 4% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.4M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 363M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.4M ±71% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.81G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.2M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.85G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±126% |
| [Geomean] | 807M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.38M ±179% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.63M ±156% |
| [Geomean] | 28.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 573M ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 766M ±198% |
| [Geomean] | 2.77G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.71M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.5M ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.5M ±113% |
| [Geomean] | 80.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.7M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 918M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.1M ±136% |
| [Geomean] | 240M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |