| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e0f5c054cb123da461a4ac858ad6dd0e3fcc6f92 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T15:26:48.141420189Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.124 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.124/0 |
| upload-time | 2026-04-30T20:45:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.4M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.78M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 39.8M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.32M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.20M ±44% |
| [Geomean] | 9.60M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.15G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±37% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.86M ± 8% |
| [Geomean] | 1.44M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 113M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 161M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.89M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.83M ± 3% |
| [Geomean] | 8.92M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.2M ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 249M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.68M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 12.7M ±214% |
| [Geomean] | 23.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.24M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.67M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.22M ±52% |
| [Geomean] | 3.29M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 980M ±37% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 625k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 633k ±42% |
| [Geomean] | 569k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |