| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 17bd5ab8c650155dd2bd09f7005726552639eea0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T15:14:48Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T15:23:29.261246432Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.128 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.128/0 |
| upload-time | 2026-04-30T21:05:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.98GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.82GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.01GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.3M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.41M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 64.2M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.96M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.90M ± 6% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.68G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.56G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ± 8% |
| [Geomean] | 2.15G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.2M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 9% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 220M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 266M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.38M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 13.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 395M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 81.3M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.34M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 528M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 84.9M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.32M ± 9% |
| [Geomean] | 54.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.03M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.91M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ±13% |
| [Geomean] | 3.48M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.64G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±19% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 830k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.64M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±15% |
| [Geomean] | 1.12M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |