| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f0f2768dffeecf1d68e9a126e41775158f110418 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:13:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T14:38:02.383433864Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.130 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.130/0 |
| upload-time | 2026-04-30T21:29:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±11% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±11% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.99G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.02G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±22% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±12% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 896M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±14% |
| [Geomean] | 737M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.39G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.35G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.59G ±78% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.43G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.5G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7G ±63% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 118M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 308M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.32G ±154% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |