| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e50bd35b734f1e7d209f47f1800a4fe2634ffc1d |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:57:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T16:32:35.23810644Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.134 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.134/0 |
| upload-time | 2026-04-30T22:14:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.99GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.42GB ±20% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.87GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.57GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 243M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 254M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 241M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.1M ±35% |
| [Geomean] | 124M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.89G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.08G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.52G ±43% |
| [Geomean] | 4.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98M ±11% |
| [Geomean] | 47.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 399M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±26% |
| [Geomean] | 268M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.05G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.12G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| [Geomean] | 1.10G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.13k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 719k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 428k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0M ±39% |
| [Geomean] | 59.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.45G ±40% |
| [Geomean] | 4.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.99M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±29% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±33% |
| [Geomean] | 436M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 724k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 717k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |