| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d8cab4c45ac21a76dcd0149f0dcfa12b75daca2c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:32:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:17:14.848354213Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.17/0 |
| upload-time | 2026-04-30T02:52:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03GB ±38% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83GB ±36% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.12GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±18% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.0M ±107% |
| [Geomean] | 86.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 633M ±154% |
| [Geomean] | 4.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40M ± 8% |
| [Geomean] | 40.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.8M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.1M ±78% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.2M ±77% |
| [Geomean] | 853M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.20M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.06M ±151% |
| [Geomean] | 31.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 622M ±159% |
| [Geomean] | 3.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.7M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.3M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ±128% |
| [Geomean] | 89.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.33G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.5M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.2M ±106% |
| [Geomean] | 304M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |