| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cbaecb28307649353d08aa1bc3cd6ad0bf724f65 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:15:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T21:23:26.536680715Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.18/0 |
| upload-time | 2026-04-30T02:57:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46GB ±11% |
| [Geomean] | 4.89GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ±13% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.6M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.58M ±12% |
| [Geomean] | 75.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 677M ±207% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.14G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±56% |
| [Geomean] | 2.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.3M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.4M ±11% |
| [Geomean] | 177M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.25G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.76G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±11% |
| [Geomean] | 712M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 0% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.53M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10M ±10% |
| [Geomean] | 21.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 669M ±211% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±64% |
| [Geomean] | 1.99G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 108M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.1M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±14% |
| [Geomean] | 66.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 592M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.4M ± 8% |
| [Geomean] | 187M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |