| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0bec63330d73d022d8b44b229f33b99639d16654 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T22:04:12Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T23:29:23.874503835Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.31/0 |
| upload-time | 2026-04-30T05:05:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48GB ±31% |
| [Geomean] | 3.90GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ±33% |
| [Geomean] | 5.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.30GB ±16% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.5M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9M ±65% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.34G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±89% |
| [Geomean] | 5.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45M ± 6% |
| [Geomean] | 41.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.5M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.7M ±57% |
| [Geomean] | 228M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.68G ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.02G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.64G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±57% |
| [Geomean] | 976M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.1M ±80% |
| [Geomean] | 45.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±91% |
| [Geomean] | 4.40G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 108M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.75M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5M ±72% |
| [Geomean] | 120M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.36G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 864M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±67% |
| [Geomean] | 365M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |