| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 300adf19b19aab1c4e9c04239c556c2a6b444ff0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T22:56:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T00:48:07.555604542Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.46/0 |
| upload-time | 2026-04-30T07:40:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±10% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.14GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 544M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±10% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.02G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.95G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±47% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ±13% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 787M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±12% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.39G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.65G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.22G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56G ±79% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 3% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4G ±80% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±11% |
| [Geomean] | 171M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| [Geomean] | 342M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 969M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±122% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 704k |