| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | cafd4192cbc8147f29b3e31e999efb4dd5792294 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:44:18Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T00:50:12.541043744Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.47/0 |
| upload-time | 2026-04-30T07:43:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±14% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.03GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ± 9% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.62G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±20% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±31% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 976M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±15% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.40G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.50G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.34G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.65G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52G ±92% |
| [Geomean] | 3.56G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 699k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 4% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 2% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0G ±26% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 117M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±37% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 994M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 837M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.66G ±143% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 713k |