| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cafd4192cbc8147f29b3e31e999efb4dd5792294 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:44:18Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T02:12:36.760077861Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.49/0 |
| upload-time | 2026-04-30T07:47:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20GB ±28% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00GB ±29% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.91GB ±22% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8M ±70% |
| [Geomean] | 98.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.47G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 914M ±91% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ± 4% |
| [Geomean] | 44.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.6M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.5M ±57% |
| [Geomean] | 220M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.70G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 156M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.03G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.98G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±56% |
| [Geomean] | 983M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.7M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±92% |
| [Geomean] | 39.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 934M ±87% |
| [Geomean] | 3.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 78.9M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.18M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.8M ±73% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 830M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.9M ±82% |
| [Geomean] | 312M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |