| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0e9a844b0d110deb6821df45b260332b923615f3 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T00:00:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T02:55:09.718618372Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.53/0 |
| upload-time | 2026-04-30T08:29:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10GB ±30% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.13GB ±16% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.8M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.9M ±60% |
| [Geomean] | 82.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 746M ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 954M ±153% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67M ± 6% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.5M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.9M ±54% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.36G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.8M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.19G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±67% |
| [Geomean] | 793M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.92M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.56M ±84% |
| [Geomean] | 29.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 725M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 932M ±145% |
| [Geomean] | 3.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.7M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.4M ±76% |
| [Geomean] | 83.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.41G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 867M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.6M ±75% |
| [Geomean] | 282M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |