| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a2214422293d2c26ad389050f25460b3f2f00825 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:23:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T03:00:05.386584805Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.54/0 |
| upload-time | 2026-04-30T08:34:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±29% |
| [Geomean] | 3.80GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ±30% |
| [Geomean] | 5.31GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.27GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.29GB ±12% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2M ±62% |
| [Geomean] | 91.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.88G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±88% |
| [Geomean] | 4.46G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 41.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.0M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.1M ±53% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.69G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.81G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.53G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 128M ±56% |
| [Geomean] | 897M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.92M ±80% |
| [Geomean] | 37.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±90% |
| [Geomean] | 3.94G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.2M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.8M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.0M ±70% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 934M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 990M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±68% |
| [Geomean] | 311M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |