| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f2ec1254ff32fa39f3ce4faf72bbe44eeeeebad9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:04:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:09:25.665208631Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.57/0 |
| upload-time | 2026-04-30T09:44:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±34% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85GB ±33% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.20GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.84GB ±17% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±73% |
| [Geomean] | 91.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.72G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.55G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 864M ±164% |
| [Geomean] | 4.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93M ± 4% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.8M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.2M ±60% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.03G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±66% |
| [Geomean] | 868M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.61M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.33M ±106% |
| [Geomean] | 33.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 861M ±165% |
| [Geomean] | 3.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.4M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.2M ±98% |
| [Geomean] | 95.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 681M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.5M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 959M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.3M ±82% |
| [Geomean] | 257M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |