| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 76c2c9b32a58c22b01a589c580bcc70d78668e82 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:58:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:59:50.274982818Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.61/0 |
| upload-time | 2026-04-30T10:41:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.96GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.21GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.98GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.52GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.8M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.42M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.82M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.2M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.14M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.68M ± 5% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.15G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.97G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 6% |
| [Geomean] | 2.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.53M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 114M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.50M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 187M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 248M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 107M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.10M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 290M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 105M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.99M ± 7% |
| [Geomean] | 48.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.06M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.11M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 7% |
| [Geomean] | 3.29M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.10G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 6% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.57M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±43% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |