| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3ae315a8cdc64612069b1affc2b22adcbbeb7e87 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:44:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:14:19.639331356Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.67 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.67/0 |
| upload-time | 2026-04-30T11:09:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.40GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 578M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 543M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±14% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.66G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.1G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 4% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±37% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 399M ±16% |
| [Geomean] | 710M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.03G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39G ±80% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 5% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.0G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0G ±38% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±40% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±21% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.92G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.40G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 994M ±62% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |