| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f0384f7c664892ed3ee8c0fec68638d9b3b01811 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:36:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T05:26:49.519662309Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.69 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.69/0 |
| upload-time | 2026-04-30T11:09:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.28GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.93GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.51GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.20GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.74GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.66GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.7M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.9M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.40M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 47.9M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.9M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.33M ±30% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.70G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.45G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.43G ±31% |
| [Geomean] | 2.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.87M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.1M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.87M ± 4% |
| [Geomean] | 3.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 157M ±125% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 16.2M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 107M ±144% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 20.4M ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 18.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 244M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 200M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.46M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 236M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 184M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.57M ±10% |
| [Geomean] | 59.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.50M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.93M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.00M ±27% |
| [Geomean] | 4.11M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.45G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.45G ±30% |
| [Geomean] | 1.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 500k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.14M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.13M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 875k ±60% |
| [Geomean] | 1.34M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |