| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 60eb90e6b03f5656bb05f9a887814f69995b1a3e |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:07:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:42:21.479524087Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.71 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.71/0 |
| upload-time | 2026-04-30T11:30:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.31GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.43GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.09GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ± 8% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4G ±88% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±22% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 477M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±18% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.54G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.68G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.55G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.68G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06G ±102% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±80% |
| [Geomean] | 14.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±39% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 990M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 923M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 835M ±205% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |