| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f0384f7c664892ed3ee8c0fec68638d9b3b01811 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:36:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:36:11.076335562Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260430.72 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.72/0 |
| upload-time | 2026-04-30T11:31:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.54GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.64GB ±13% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±21% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 9% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±43% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 790M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 794M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±27% |
| [Geomean] | 718M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.39G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.40G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.52G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31G ±103% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 7% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4G ±74% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±45% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 828M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±162% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 921M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±180% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 707k |