| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 07840ceeed4afd10324a552e8c87a8ee363aa24a |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T23:30:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T02:51:35.669932981Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.32/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:25:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41GB ±14% |
| [Geomean] | 4.94GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.69GB ±18% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.6M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.09M ± 8% |
| [Geomean] | 73.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.34G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 751M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.93G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±41% |
| [Geomean] | 2.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.3M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.3M ±11% |
| [Geomean] | 173M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.32G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.32G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.2M ± 6% |
| [Geomean] | 666M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.61k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 457k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.88M ±15% |
| [Geomean] | 21.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.62G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 742M ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±42% |
| [Geomean] | 1.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 114M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.8M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.9M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0M ±18% |
| [Geomean] | 65.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 602M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.2M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.0M ±11% |
| [Geomean] | 195M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |