| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 07840ceeed4afd10324a552e8c87a8ee363aa24a |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T23:30:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:58:05.421766914Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.38/0 |
| upload-time | 2026-05-06T09:01:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 74.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 69.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.01GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.30GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.95GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±11% |
| [Geomean] | 5.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.10GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 451M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±13% |
| [Geomean] | 428M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.07G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.9G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7G ±39% |
| [Geomean] | 14.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 335M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 259M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 350M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ±14% |
| [Geomean] | 312M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 761M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 496M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 749M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 485M ±25% |
| [Geomean] | 748M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.36G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.18G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57G ±109% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.69k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 985 ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.70k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 995 ± 3% |
| [Geomean] | 4.21k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 402k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.7k ± 3% |
| [Geomean] | 253k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 256M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 250M ± 3% |
| [Geomean] | 228M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ± 7% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 225M ± 8% |
| [Geomean] | 180M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 343M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 354M ± 9% |
| [Geomean] | 352M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.82G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 854M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.61G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±184% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.70k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.70k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 402k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 402k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13M ± 3% |
| [Geomean] | 673k |