| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 96db4cf31fa3b679fd321de54a65de9e8cbee1c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:58:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T16:30:06.126831873Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.50/0 |
| upload-time | 2026-05-24T23:19:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 577M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ± 2% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.96G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ± 9% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±37% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 824M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 450M ±22% |
| [Geomean] | 738M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.44G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.11G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.68G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32G ±84% |
| [Geomean] | 4.25G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.2G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.1G ±29% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±42% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 313M ± 9% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57G ±99% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 704k |