| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 856c405c4fbac9d3f5e8c4f138388b6a4ad3e479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:43:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T18:35:12.705109717Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.1/0 |
| upload-time | 2026-05-25T00:10:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±27% |
| [Geomean] | 3.60GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ±29% |
| [Geomean] | 5.11GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.89GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.20GB ±11% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3M ±63% |
| [Geomean] | 94.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 595M ±193% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.22G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±142% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ±10% |
| [Geomean] | 45.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.7M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.6M ±54% |
| [Geomean] | 213M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.16G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 133M ±53% |
| [Geomean] | 879M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 3% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 3% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.58M ±215% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±80% |
| [Geomean] | 35.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 589M ±196% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±143% |
| [Geomean] | 3.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 81.1M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.44M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.5M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.7M ±69% |
| [Geomean] | 98.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 654M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.3M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±66% |
| [Geomean] | 285M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 747k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |