| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c410b4944ea621b1abda5c4e1d2408d4b598e6c7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:52:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T23:22:06.646332869Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.13/0 |
| upload-time | 2026-05-25T06:11:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±13% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ± 9% |
| [Geomean] | 12.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±30% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 466M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 455M ±19% |
| [Geomean] | 738M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.88G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.84G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.73G ±71% |
| [Geomean] | 4.61G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.8G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.58G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.3G ±29% |
| [Geomean] | 17.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±36% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 9% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.97G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 925M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39G ±77% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 705k |