| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8a69bfb1bbf6b89f248c1acff9c172ce4dc3d92a |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:10:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T17:25:47.371538153Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.2/0 |
| upload-time | 2026-05-25T00:13:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.19GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±11% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.97GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 588M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±13% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.0G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8G ±57% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±45% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 461M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±21% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.31G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.36G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31G ±82% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.83k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4G ±66% |
| [Geomean] | 13.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 119M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±49% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.44G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27G ±186% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07G ±224% |
| [Geomean] | 1.43G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.81k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 703k |