| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 84e0c4965a5e7e97a5616550067b1c7b999e9cd5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T06:15:34.25720765Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.25/0 |
| upload-time | 2026-05-25T13:05:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 580M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±11% |
| [Geomean] | 426M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.23G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ± 6% |
| [Geomean] | 13.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±21% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 852M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 461M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±21% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.42G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.39G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.68G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.80G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.58G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24G ±79% |
| [Geomean] | 4.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 2% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.8G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.7G ±21% |
| [Geomean] | 17.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±28% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 8% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.73G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 952M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.89G ±77% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 700k |